Skip to content
Home » Kolonoskopija: procedūros eiga ir pasiruošimo patarimai

Kolonoskopija: procedūros eiga ir pasiruošimo patarimai

Kolonoskopija yra svarbi diagnostinė procedūra, skirta išsamiai ištirti storąją žarną ir tiesiąją žarną. Šis tyrimas padeda nustatyti įvairias ligas, tokias kaip storosios žarnos vėžys, polipai, uždegiminės žarnyno ligos ir kt. Straipsnyje aptarsime kolonoskopijos procedūros eigą ir pateiksime patarimų, kaip tinkamai pasiruošti šiam tyrimui.

Kolonoskopijos procedūros eiga

1. Prieš procedūrą

Kolonoskopijos tyrimas prasideda jau kelias dienas prieš faktinę procedūrą. Pacientui svarbu laikytis gydytojo nurodymų, kad tyrimas būtų kuo tikslesnis ir efektyvesnis.

Dietos laikymasis

Prieš kolonoskopiją reikia laikytis specialios dietos, kuri padeda išvalyti žarnyną. Keletas dienų prieš tyrimą rekomenduojama vengti skaidulinių maisto produktų, tokių kaip vaisiai, daržovės, grūdai ir riešutai. Prieš pat procedūrą dažniausiai reikia laikytis skysčių dietos, įskaitant:

  • Vanduo
  • Sultiniai be kietųjų dalių
  • Skaidrūs vaisių sultys be minkštimo
  • Arbata be pieno
  • Skaidrūs gaivieji gėrimai

Vidurius laisvinantys vaistai

Gydytojas gali paskirti specialius vidurius laisvinančius vaistus, kuriuos reikia išgerti prieš tyrimą. Šie vaistai padeda išvalyti žarnyną, kad gydytojas galėtų geriau matyti jo sieneles.

2. Procedūros diena

Kolonoskopijos dieną pacientas turi būti nevalgius. Tai reiškia, kad ryte negalima nieko valgyti ar gerti, išskyrus galbūt mažą kiekį vandens, jei taip nurodė gydytojas.

Skausmo malšinimas ir sedacija

Prieš procedūrą pacientui dažniausiai skiriami raminamieji arba nuskausminamieji vaistai, kad tyrimas būtų kuo mažiau nemalonus. Kai kuriais atvejais naudojama bendroji anestezija.

3. Procedūros atlikimas

Kolonoskopijos aparatas

Kolonoskopija atliekama naudojant kolonoskopą – lankstų vamzdelį su šviesos šaltiniu ir kamera gale. Kolonoskopas leidžia gydytojui matyti storosios žarnos vidų ekrane ir atlikti biopsijas ar pašalinti polipus, jei reikia.

Procedūros eiga

  1. Pacientas guli ant šono, dažniausiai kairiojo.
  2. Gydytojas atsargiai įveda kolonoskopą per tiesiąją žarną į storąją žarną.
  3. Kolonoskopas lėtai judinamas per žarnyną, o gydytojas stebi vaizdą ekrane.
  4. Jei randami polipai ar kiti įtartini dariniai, jie gali būti pašalinti arba paimti biopsijai.
  5. Po procedūros kolonoskopas atsargiai išimamas.

4. Po procedūros

Po kolonoskopijos pacientas kurį laiką stebimas, kad įsitikintų, jog nėra jokių komplikacijų. Jei buvo naudojami sedatyviniai vaistai, pacientas gali jausti mieguistumą ir turėtų būti palydėtas namo.

Pasiruošimo patarimai

1. Laikykitės gydytojo nurodymų

Labai svarbu tiksliai laikytis gydytojo nurodymų dėl dietos ir vaistų. Netinkamai pasiruošus, tyrimas gali būti mažiau efektyvus arba reikėti jį kartoti.

2. Pasirūpinkite patogia aplinka

Kadangi prieš kolonoskopiją reikia dažnai lankytis tualete, pasirūpinkite, kad turėtumėte patogią aplinką. Turėkite šalia tualeto popieriaus, drėgnų servetėlių ir patogią aprangą.

3. Bendraukite su gydytoju

Jei turite kokių nors klausimų ar abejonių dėl procedūros, nebijokite kreiptis į gydytoją. Gydytojas gali paaiškinti, kas jūsų laukia, ir suteikti papildomų patarimų.

4. Rūpinkitės savo emocine sveikata

Kolonoskopija gali sukelti nerimą ar baimę, todėl svarbu pasirūpinti ir savo emocine būkle. Kalbėkite su artimaisiais, praktikuokite atsipalaidavimo technikas ar net kreipkitės į specialistą, jei reikia.

5. Planavimas po procedūros

Po procedūros gali prireikti kelių valandų ar net dienos, kol jausitės visiškai gerai. Pasirūpinkite, kad po kolonoskopijos turėtumėte laisvo laiko ir galėtumėte pailsėti.

Kolonoskopija yra svarbi procedūra, padedanti išlaikyti jūsų sveikatą ir užkirsti kelią rimtoms ligoms. Tinkamai pasiruošus ir laikantis gydytojo nurodymų, ši procedūra gali būti atlikta sklandžiai ir efektyviai.